آیا در مورد مدیریت پیمان اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید قرارداد مدیریت پیمان چه مزایا و نفعی می تواند برای شما داشته باشد؟ ما در اینجا شما را با مدیریت پیمان آشنا می کنیم و مشخصه های آن را ارائه می دهیم. اینکه مدیریت پیمان چه نفعی می تواند برای کارفرما یا در واقع همان مالک داشته باشد و ضرورت داشتن چنین قرادادی در چیست. انواع قراردادهای پیمانکاری را معرفی می کنیم که هر کدام چه ویژگیهایی دارند. همینطور یکی از پرکاربردترین و موثرترین قرارداد پیمانکاری را عنوان می کنیم.

 

درخواست خدمات مدیریت پیمان

برای ثبت درخواست مدیریت پیمان فرم زیر را پر کرده و اطلاعات را برای ما ارسال کنید. کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

  مدیریت پیمان چیست؟

  مدیریت پیمان Management Contracting قراردادی است که کارفرما یک شرکت یا شخصی که دارای علم ساخت وساز باشد را به عنوان مدیر پیمان انتخاب می کند تا یک پروژه ساختمانی را مدیریت کند. دراین قراردادها کارفرما نقش سرمایه گذار و مدیر پیمان نقش مدیریت پروژه و نایب کارفرما می باشد و اصولا فردی که به عنوان مدیر پیمان انتخاب می شود باید در زمینه ساخت و ساز تجربه لازم و کافی را داشته باشد. مدیریت پیمان به طور ساده عبارت است از مدیریت فنی، اجرایی، مالی و اداری جهت انجام پروژه مورد نظر که کارفرما فقط هزینه ها را پرداخت می کند و مدیر پیمان کلیه فعالیت ها را مدیریت می کند.

  مزایای روش مدیریت پیمان

  • کاهش هزینه پرداخت حق الزحمه مدیر پیمان به صورت تدریجی و همزمان و متناسب با هزینه اجرای پروژه خواهد بود که منافع قابل توجهی برای کارفرما به همراه خواهد داشت. همچنین​تنها هدف پیمانکار جلب رضایت کارفرما و حفظ منافع آن است ، بنابراین تمایلات سودجویانه پیمانکاری ندارد.
  • کاهش مسئولیت های کارفرما کار مدیریت پروژه از دوش کارفرما برداشته شده ، مسائل فنی ، ایمنی ، ارتباط با همسایگان ، پیمانکاران جزء، اجرای دقیق نقشه و … به عهده تیم مدیریت پیمان است. بنابراین مسئولیت های کارفرما بسیار کاهش میابد.
  • کاهش زمان از آنجا که کاهش زمان اجرای پروژه به صورت مستقیم در جهت منافع مدیر پیمان می باشد،تلاش گسترده و مضاعفی در جهت جلوگیری از اتلاف وقت در اجرای فعالیت ها خواهد داشت که به اتمام پروژه در کوتاه ترین زمان ممکن و اجرای با کیفیت پروژه منجر خواهد شد.
  • تسریع امور کارفرما به طور مستقیم با مدیر پیمان در تماس خواهد بود و دیگر نیازی ندارد که با تک تک پیمانکارها در ارتباط باشد. این امر در بهینه سازی زمان و هزینه های پروژه کمک شایانی می کند.
  • تجربیات بیشتر مدیر پیمان با به اشتراک گذاشتن تجربیات و مهارت های اجرایی و عملیاتی خود با تیم طراحی باعث می شود که یک طرح فوق العاده و منحصر به فرد برای پروژه ساختمانی ایجاد شود.
  • رقابت پیمانکاران ازآنجایی که در این روش عملیات اجرایی به بخش های متعددی تقسیم بندی می شوند، پیمانکار سعی می کند که کارها را به موقع و درست تحویل دهد تا بتواند کارهای بیشتری را در دست بگیرد.

  مدیریت پیمان چه کاربردی دارد؟

  پروژه های ساختمانی یکی از دشوارترین پروژه ها محسوب می شود. به دلیل اینکه پروژه های ساختمانی شامل مواردی از قبیل پیچیدگی های فنی و اجرایی، تنوع تخصص های مورد نیاز، لزوم هماهنگی بین طراحی در مراحل معماری، سازه و تاسیسات و شرایط اجرایی، حجم بسیار زیاد فعالیت ها و تعدد افراد، سازمان ها و صنایع درگیر در پروژه می باشد. این پروژه های ساختمانی با توجه به محدودیت های منابع، قوانین سخت گیرانه آیین نامه ها و زمان بندی فشرده اجرای پروژه ها دشوارتر هم می شوند. تنها راه حل برای این پروژه های عمرانی، مدیریت پیمان است. مدیریت پیمان راهکاری کارآمد است که تمامی این دشواری ها را پوشش می دهد و سالهاست که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد.

  و همینطور این قرارداد مناسب پروژه هایی می باشد که کارفرما توان پرداخت هزینه های پروژه را داشته باشد. این قرارداد به نفع هر دو طرف و بسیار به صرفه است. به دلیل اینکه کارفرما هزینه بالاسری به مدیر پیمان پرداخت نمی کند و فقط هزینه مدیریت پروژه، نیروی انسانی، ابزارآلات و تجهیزات را پرداخت می کند. از سوی دیگر مدیر پیمان هم هزینه ای برای اجرای پروژه پرداخت نمی کند. سرعت و کیفیت ساخت پروژه در این روش بسیار بالا می باشد.

  ویژگی هایی یک شرکت مدیریت پیمان

  • مدیریت پیمان باید قدرت تصمیم گیری بالا و قاطعیت داشته باشد.
  • تجربیات و مهارت مدیریت پیمان در اجرای پروژه می تواند منجر به کاهش هزینه ها و اجرایی شدن هر چه بهتر طرح های پروژه گردد و ارزش پروژه را افزایش دهد. داشتن تجربه یکی از ویژگی هایی است که باعث می شود پیمانکار تسلط کافی بر روی پروژه داشته باشد در نتیجه پروژه با کیفیت و سرعت بالاتری پیش برود.
  • وجود یک مدیر پیمان با مهارت بالای مدیریتی می تواند هماهنگی مناسبی بین عوامل پروژه ایجاد کند و مشکلات اجرای عملیات پروژه را به حداقل برساند.
  • مدیریت پیمان باید نقاط ضعف کار را پیدا کند و با همکاری کارفرما برنامه ریزی های مناسب جهت حل مشکل را انجام دهد و بتواند رضایت کارفرما را جهت حفظ منافع وی در انجام کار، کسب کند.
  • در فرایند اجرای پروژه های بزرگ و طرح های عمرانی وجود یک مدیر پیمان می تواند از حجم بالای کار که متوجه کارفرما می باشد کاهش دهد و نیازهای پروژه را برای کارفرما شفاف و روشن سازد.
  • ین کارفرما و مدیر پیمان در اجرای پروژه باید هماهنگی و یکپارچگی وجود داشته باشد. مدیر پیمان از اختیارات خود تخطی ننماید و از موقعیت خود در پروژه سوءاستفاده نکند بلکه باید در حوزه مدیریتی که برای وی در قرارداد مشخص شده در جهت اجرای بهتر پروژه استفاده نماید.
  • مدیریت پیمان باید روحیه رهبری بالایی داشته باشد تا بتواند سیر کثیری از افرادی که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم با پیمانکاری ساختمان در ارتباط اند را در مسیر درست هدایت کند.
  • در امر پروژه های عمرانی پیمانکاری ساختمان و یا هر نوع پیمانکاری دیگری که در آیین نامه راهبردی آمده است مشکلات و موانع بسیاری رخ می دهد. این ماهیت اساسی شرکت های پیمانکاری است و ایجاد تاخیر در یک بخش از پروژه به کل زنجیره آسیب می رساند و هماهنگی بین بخش ها را از بین می برد. مدیریت پیمان باید خلاقیت داشته باشد تا بتواند در سریع ترین زمان ممکن اختلالات و مشکلات پیش آمده را حل و فصل نماید.

   

  مهارت های مدیریت پیمان

  توجه ویژه به جزییات امور و دارا بودن دقت

  مهارت های تفکر انتقادی و توانایی تحقیق و درک پیامدهای حقوقی و مالی

  درک عمیق از قراردادها، حاکمیت قراردادها

  ارتباطات موثر، فن مذاکره و مهارت های بین فردی

  خدمات مدیریت پیمان

  • ارائه مشاوره در انعقاد قراردادها
  • ارائه مشاوره در مورد اینکه آیا طرح پروژه، امکان و قابلیت ساخت را دارد.
  • ارائه مشاوره در مورد مصوبات قانونی
  • نوشتن، ارزیابی، مذاکره و اجرای قراردادهای گوناگون
  • برنامه ریزی و کنترل هزینه ها
  • تهیه یک برنامه برای عملیات ساخت و ساز و تعریف روش های اجرای عملیات پروژه
  • رضایت به قراردادهای فرعی توسط پیمانکارهای کار
  • ترتیب اسکان سایت ( محل پروژه ) و امکانات رفاهی
  • ترتیب کار برای فعالیت های خاص پروژه
  • حفظ مکاتبات و اسناد مربوط به قراردادها
  • ابلاغ و ارائه اطلاعات به ذینفعان در مورد قراردادها
  • جمع آوری اطلاعات، کتابچه راهنمای مالک ساختمان، کتابچه کاربر ساختمان، کتابچه راهنمای پروژه، پرونده
  • سلامتی وایمنی، اطلاعات مربوط به قبل از ساخت و ساز، برنامه مدیریت پسماند سایت و طرح مرحله ساخت
  • نظارت بر شاخص های کلیدی عملکرد
  • ریاست جلسات توسعه پروژه و تهیه گزارش های پیشرفت برای کارفرما
  • مشخص کردن شیوه های به اجرا درآوردن پروژه
  • مشخص کردن چارت سازمانی
  • انتخاب و استخدام نیروها و اکیپ های اجرایی
  • انجام امور مربوط به بیمه کردن و سلامت کارگران
  • کلیه هماهنگی ها و برنامه ریزی ها

  انواع قراردادهای مدیریت پیمان:

  قرادادهای پیمانکاری انواع متفاوتی دارد که در ادامه برخی از آنها را با هم به صورت مختصر بررسی می کنیم


  قرارداد پرداخت کلی:

  در این قرارداد پیمانکار تمامی کار منعقد شده در قرارداد را با هزینه مشخصی به انجام می رساند که شامل دو نوع قیمت ثابت و شناور می باشد.

  قراردادهای دائمی:

  برای موضوعات تکراری مانند تعمیرات به کار می روند که هدف کارفرما از این نوع قرارداد صرفه جویی در هزینه های مناقصه و سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی می باشد که به سه صورت می تواند منعقد گردد، قراردادهای سریال، با قابلیت تغییر و با دوره زمانی محدود که هر کدام شرایط و ضوابط خاص خود را دارد.


  قراردادهای سنجشی:

  قیمت این نوع قراردادها در ابتدا به صورت تخمینی مشخص می شوند اما تا قیمت نهایی تا پایان کار معین نیست.


  قراردادهای بازپرداخت هزینه

  در این قرارداد کارفرما هزینه های اولیه پیمانکار از جمله هزینه های کارگران، ارگاه و مواد مصرفی به اضافه مبلغ مورد توافق با پیمانکار را پرداخت می کند که به دو صورت فاکتور ثابت و یا قیمت هدف می تواند منعقد گردد.

  قراردادهای مدیریتی:

  در این قرارداد کارفرما، یک شرکت را برای مدیریت و هماهنگی امور طراحی و ساخت بنا به کار می گیرد تا در کنار پیمانکار به فعالیت بپردازند و نیاز به یک پیمانکار تخصصی ضروری می باشد. این نوع قرارداد برای پروژه های بزرگ و پیچیده ای مناسب است که مستلزم تخصص و تجربه خاص پیمانکار است.

  قرارداد مدیریت پروژه:

  در این نوع قرارداد پیمانکار به عنوان مدیر پروژه مشخص می گردد که شامل مواردی مانند مشخص کردن سایت، تجهیزات کارگاه، سرمایه گذاری، طراحی، اجرا، امور بازرگانی و تاییدات پروژه می شود و با پیشرفت پروژه مبلغ مشخصی به پیمانکار پرداخت می گردد و نیاز به پیمانکار حرفه ای می باشد.

  قراردادهای طراحی و ساخت:

  در این قراردادها پیمانکار به تنهایی مسئولیت طراحی و ساخت پروژه را به عهده می گیرد و کارفرما هم نیازهای خود را به طور شفاف مشخص می کند.

  قرارداد مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا:

  کار طراحی و تامین تجهیزات و اجرای پروژه به پیمانکار واگذار می شود و همینطور کل مسئولیت مدیریت اجرا و کنترل کیفی پروژه هم با پیمانکار می باشد.

  قراردادهای ساخت و توسعه:

  بهترین و مرسوم ترین قرارداد در پروژه های توسعه به حساب می آید که اختیارات و مسئولیتهای پیمانکار در قسمتهای مختلف پروژه مشخص می شود و پرداخت ها بر اساس درصد پیشرفت پروژه انجام می گیرد و قبل از مناقصه کارفرما برنامه اجرایی پروژه را آماده می کند و در اختیار پیمانکاران قرار می دهد تا از مسئولیتهای خود آگاهی یابند و اینگونه پروژه ها تحت نظارت کامل کارفرما به انجام می رسد و پیمانکار در هر مرحله به کارفرما گزارش کار ارائه می دهد و مسئله حائز اهمیت در این قرارداد رعایت معیارهای هزینه، کیفیت و زمان در تحقق پروژه می باشد

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Your Comment